TANIM: Göz içinde ki jöle kıvamlı sıvı (vitreus) içerisine olan kanamalardır.

RİSK FAKTÖRLERİ ve SEBEPLERİ: Şeker hastalığına bağlı gelişen diabetik retinopati, retina damar tıkanıklıkları, retina yırtıkları,  yüksek kol tansiyonu (Hipertansiyon), retina damar hastalıkları, göz yaralanmaları en sık sebepler arasındadır.

BULGULARI: Kanamanın şiddetine göre görmenin aniden tamamen kaybı veya görmenin azalması, gözde siyah örümcek ağı şeklinde uçuşmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

        

Premakuler kanama                            * Vitreus kanaması                              * Vitreus kanaması

TANI TESTLERİ: Retina muayenesi (Oftalmoskopi) ile kolaylıkla saptanır. Kanamanın arkasındaki retina ile ilgili detaylı bilgi elde etmek için en sık kullanılan yöntem Oküler Ultrasonografidir.

TEDAVİSİ: Uzun süredir çekilmeyen kanamalarda veya alttaki nedene göre değişen öncelikte erken dönemde vitrektomi ameliyatı uygulanır. Vitrektomi ile kanama temizlenir ve altta yatan duruma göre ek tedavi yaklaşımında bulunulabilinir (lazer fotokoagulasyonu, göz içi enjeksiyon, gaz verilmesi, silikon verilmesi gibi). Silikon verilen hastalarda silikon tekrar bir cerrahi ile alınır. Kanamanın yoğun olmadığı bazı  olgularda ise cerrahi tedavi uygulamadan yapılan takip ile de kanama çekilebilir.