Burun yüzün orta bölümünde yer alan fonksiyon olarak hava pasajını sağlayan organdır. Estetik burun ameliyatını yaparken bu konuya dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca bozuk olan fonksiyonlar aynı ameliyat sırasında düzeltilmelidir.

Ameliyatın başarı oranı hastanın cilt özelliği( Kalın,İnce) ,kıkırdakların inceliği ve şekli, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travma ve deformiteler ve dokuların iyileşme potansiyeli belirler

Estetik Burun Ameliyatı kemik ve kıkırdak dokularını deri ve mukozadan ayırarak, kemik ve kıkırdak yapılarını yeniden şekillendirme işlemidir.

18 yaşını doldurmuş ,büyüme yaşını tamamlamış hastalar estetik burun ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilir

Estetik Burun Ameliyatı öncesinde hasta seçimi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hastaya niçin ameliyat olmak istediğini sormak gereklidir. Hayalperest beklentiler olan, sanatçılara benzemek için ellerinde fotoğraflarla gelen hastaların beklentilerini hasta ile ayrıntılı şekilde konuşulmalı ve gerçekçi seviyeye getirilmelidir. Psikiyatrik sorunu olan hastalara estetik operasyon öncesi psikiyatri doktoruna yönlendirmelidir.

Hastaya ameliyatla ilgili gerçekçi ve doğru bilgi verilir. Cerrah, hastanın beklentileriyle ortak bir noktada buluşabileceği taktirde ameliyat kararı verilir. Ameliyat öncesi hastanın hazırlıkları yapılır. Her hastaya özgü ayrıntılı planlama yaparak ameliyat gerçekleştirilir.

Estetik burun ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama 2,5- 3  saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası burun deliklerine tampon yerleştirilir ve burun üzerine atel konur. Göz etrafında şişlik ve morluk olur. Fakat bu morluklar 1 hafta içerisinde düzelir. Alçı ve tampon ortalama 1 hafta tutulur kliniğimizde slikon tampon kullanıldığı için hasta operasyonun hemen sonrasında bile rahat nefes alabilir. Hasta 2 hafta sonra normal yaşantısına dönebilir.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit