Alerjik rinit nedir ; Alerjik rinitin  diğer bilinen adları; bahar alerjisi, polen alerjisi, saman nezlesi, alerjik nezle’dir. Alerjik rinit  toplumun %10-15’inde ortaya çıkan en sık görülen alerjik hastalık olmasına karşın hekimler arasında dahi çok iyi tanınan bir hastalık değildir.  Alerjik  rinit  mevsimsel allerjik rinit yada  yıl boyu süren alerjik rinit olarak iki guruba ayrılabilir. Mevsimsel alerjik  rinit  sadece bahar ve yaz  döneminde tekrar ederken ,  yıl boyu rinit mevsim gözetmeksizin 4 mevsim ortaya  çıkar.

Alerjik rinit belirtileri (Bahar alerjisi belitileri, saman nezlesi belirtileri, polen alerjisi belirtileri); sık tekrar eden hapşırık, şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, gözlerde sulanma kaşıntı ve kızarıklık, kulak ve damakta kaşıntı, öksürük, geniz akıntısıdır. Hastaların bir kısmında orta kulakta sıvı birikimine bağlı işitme kaybı gelişebilir. Hastalar damağını eliyle kaşıyamadığı için boğazını diliyle kaşımaya çalışır. Sürekli burnunu eliyle temizlemeye çalışan çocuklarda burun ön kısmında çizgilenme gelişebilir. Geniz akıntısına bağlı gıcık öksürük görülebilir. Hastalar kedilerini “sürekli hasta oluyorum, nezlem hiç geçmiyor, burun akıntımı temizlemek için bütün gün bir rulo tuvalet kağıdı ile dolaşıyorum” şeklinde ifade eder Hastalık başlangıçta hastalık hafif seyreder fakat genellikle zaman içerisinde hastalık ilerler ve çoğu zaman uzun yıllar devam eder. Hastalık belirtileri yoğunlaştığında hastanın sosyal yaşantısını ve iş hayatını çok olumsuz etkilemeye başlar. Alerjik nezle  yada  saman nezlesi alerjik astım gelişimini kolaylaştıran en önemli risk faktörüdür. Hastaların %30’ unda yani 3 hastanın 1’inde alerjik astım gelişir.

TEDAVİ

  • İlk tedavi yöntemi öncelikle hastayı bilgilendirerek alerjenlerden mümkün olduğu kadar uzak durmasının sağlanmasıdır.
  • Medikal tedavi birçok hastada ,özellikle düzenli kullanıldığında oldukça iyi sonuç verir. Fakat bu tedavinin hastalığı tamemen ortadan kaldırmadığı bilinmelidir.
  • Burun içi alt konkakaya yapılacak cerrahi müdahale

[kliniğimizde radyofreans ile alt konkaya müdahale edilmektedir.]

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit