Kronik Otitis Media`nın tanımı

Kronik Otitis Media (KOM) orta kulağın uzun süreli enfeksiyon ve enflamasyonu sonucu ortaya çıkan çeşitli belirti ve bulguları içeren bir terimdir.

 

Normal kulak zarı                   kronik otit gelişmiş

Bu belirti ve bulgular:

 

  • Kulak zarının bütünlüğünün bozulması (Kulak zarında delinme),
  • Orta kulağın sesi ileten kemikçiklerinde şekil bozukluğu,
  • Uzun süren veya sık tekrarlayan kulak akıntısı,
  • Çevredeki yapılarda; yani iç kulakta yer alan denge veya işitme organında, yüz sinirlerinde, beyin veya beyni saran zarlarda meydana gelen hasarlardır.

 

 

 

Kronik Otitis Media nasıl oluşur

Östaki borusu burun veya boğazdaki şişme veya konjesyon ile veya orta kulaktaki mukozanın şişmesi ile tıkanırsa, yutkunmayla orta kulak basıncı dış ortam ile eşitlenemez ve orta kulaktaki muköz sekresyon östaki borusundan genize akamaz. Böylece orta kulakta sıvı birikimi ortaya çıkar. Bu birikim sonucu ses titreşimleri kesilir, işitme azalır ve eğer bir bakteri bu sıvıya ulaşırsa enfeksiyon gelişir. Eğer östaki borusu tıkanıklığı geçici ise veya dekonjestanlar, antihistamikler veya antibiyo-tikler ile tedavi edilirse, orta kulakta biriken sıvı boşalır ve orta kulak normal işlevine geri döner.

Eğer östaki borusu tıkanıklığı uzarsa, orta kulak dokularında daha zor düzelebilen değişiklikler ortaya çıkar. Önce muköz salgılar koyulaşır ve böylece daha zor boşalır hale gelir. Sonra muköz zarlar kalınlaşır ve şişkin bir hal alır. Aynı zamanda östaki borusundan taze hava gelmemesine bağlı olarak orta kulakla bir vakum oluşur ve bu vakumun çekme etkisi ile kulak zarı deforme olur. Sonuçta kulak zarı ciddi biçimde çöker incelir ve hatta delinebilir.

Kulak zarındaki şekil bozukluğu, orta kulak muköz zarlarındaki değişikliklerle birlikte kemikçiklerde, orta ve iç kulağın kemik duvarlarında da harabiyet ortaya çıkar. Harabiyetin yerine göre hastada işitme kaybı, dengesizlik veya hasta taraf yüz kasımlarında güçsüzlük (yüz felci) olabilir. Nadiren enfeksiyon kafa içine doğru yayılarak menenjit veya beyin absesine neden olur.

 

Kronik Otitis Media`nın belirti ve bulguları

 

  • Kulakta geçmeyen tıkanıklık veya dolgunluk,
  • Uzun süren kulak akıntısı,
  • Denge sorunlarının ortaya çıkması,
  • Yüz kaslarında zayıflama, (yüz felci)
  • Geçmeyen derin kulak ağrısı.

Kronik Otitis Media, genellikle uzun yıllardır kulak yakınmaları olan kişilerde yavaş yavaş ortaya çıkar. Ancak nadiren daha önceden kulak yakınması olmayan kişilerde birkaç ay içinde ortaya çıkabilir.

 

Kronik Otitis Media tedavisi

Tedavideki ilk aşama; kulak, burun ve boğazın tıbbi ve cerrahi tedavisinde uzmanlaşmış bir hekim yani Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından tam bir kulak muayenesi yapılmasıdır.

Tedavi, hastalığın aşamasına göre değişir. Başlangıçta allerji ya da diğer baş ve boyun enfeksiyonların kontrolü hastalığın ilerlemesini engeller. Yine bu dönemde müzmin östaki borusu sorunu olan pek çok çocukta orta kulağa normal hava akımını sağlamak üzere kulak zarına bir havalandırma tüpü takılabilir. Fakat hastalık kulak zarı veya kemikçiklerde hasara neden olacak şekilde ilerlerse daha yoğun bir tedavi gerekir. Eğer müzmin kulak akıntısı ile kendini gösteren bir aktlif enfeksiyon varsa antibiyotikli kulak damlaları kullanılır. Bazı durumlarda ağızdan antibiyotik kullanımı ile bu tedaviyi desteklemek gerekir.

Aktif enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra genellikle cerrahi önerilir.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit