Lazer epilasyon nedir?

Laser “light amplification by stimulated emission of radiation” içeriğinin başharflerinin biraraya gelmesiyle oluşur ve lazer ışığının oluşum temelini ifade eder. Lazer cihazları, ışığı fotonları harekete geçirip, kuvvetlendirip onları tedavi alanında fokuslayan bir forma dönüştürür. Lazer sistemleri “selektif fototermoliz” esasına göre çalışır yani uygulama parametrelerine göre hedef dokuyu odaklayarak çevre dokuya hasar vermeden yalnızca tedavi için seçilen kısmı haraplar.  Farklı dalga boylarındaki ışık türleri farklı kromoforlar tarafından absorblanır.

Ciltte lazer ışığının hedefi olan temel kromoforlar su, hemoglobin ve melanindir. Bu kromoforların herbiri farklı dalga boylarındaki ışığı absorbe ettiği için her patolojinin tedavisinde farklı lazer tipini tercih etmek zorunda kalıyoruz. Yani kılın yapısındaki melanini hedefleyen bir epilasyon lazeri aynı zamanda kanın yapısındaki hemoglobini hedefleyen bir vasküler lazer olarak kullanılamaz.

Lazer sistemlerinde epidermis (cilt üst katmanını) koruyarak altta yer alan hedef dokuya ulaşmak için soğutucu sistemler eklenmiştir. Dolayısıyla yine dalga boyuna ve kişinin ağrı eşiğine göre değişmekle birlikte lazer uygulamaları doğru uygulandığında acıya yol açmaz. Lazer epilasyon dermatoloji kliniklerinde en sık tercih edilen uygulamalardandır. Kozmetik açıdan olduğu kadar bölgesel hijyen (kıl batması ve tekrarlayan foliküler enfeksiyonlar) ve pilonidal sinüs operasyon tekrarının önlenmesi açısından da son derece önemlidir.

Lazer epilasyonda hedef, vücutta istenmeyen kılların kalıcı olarak yok edilmesidir. Seansların başarısı, uygulayıcının bilgi ve tecrübesine, kullanılan dozlara, uygun hasta seçimine ve hastanın seanslara uyumuna bağlıdır.

Her kıl kökü büyüme, dinlenme ve dökülme dönemlerinden geçer. Bir bölgedeki tüm kıl köklerinde bu dönemler farklı zaman aralıklarında gelişir. Lazer işleminde kökün yok edilmesi ancak büyüme döneminde olan kıllar üzerinde gerçekleşir. Bu nedenle lazer epilasyon işleminin her seansında o bölge kıllarının yaklaşık %20-30’u yok olur. İşlemden sonra yaklaşık 3-10 gün içinde yüzeyde kıllar görülecektir. Bu kıllar işlem sırasında tahrip olup dökülme sürecine giren kıllardır ve yeni büyümekte olan kıllar değildir. Dökülme sürecinde bu tüylerden rahatsız olunursa traşlama uygulanarak bu dönem rahat atlatılabilir.

Lazer epilasyonda beklenen olumlu sonuca ulaşılması için seans aralarında kıl kökünü etkileyecek farklı bir yöntemin (ağda, makine, iple alma….) ASLA kullanılmaması gerekir. Lazer epilasyon işlemi asla bronz tene uygulanmamalıdır ve seanslar sonrasında da uygulama yapılan alan 1 hafta-10 gün süreyle güneş temasından sakınılmalıdır.Lazer epilasyon işlemi bir mucize değil, kılların kalıcı olarak yok edilmesi için işleme uygun hasta grubunda tercih edilen bir tıbbi işlemdir. Hastayı rahat ettirecek sonuç için gerekli seans sayısı genellikle vücutta 3-6, yüz bölgesi için 4-8 seansdır.

Lazer epilasyonda dozun çok düşük verilmesi ilerleyen seanslarla birlikte kılların tahrip olmak yerine giderek incelmesine ve renginin açılmasına sebep olur. Bir süre sonra incelen ve rengi açılan tüylere doğru doz kullanılsa da etki etmez.

Lazer epilasyon işlemine ilk olarak hangi cihazla başlandığı, seanslarda verilen dozların uygunluğu ve seans aralıklarının düzenliliği lazer epilasyon işleminin sonucu açısından çok önemlidir. Dolayısıyla işlem için seçeceğiniz merkezin bu konuda uzman bir hekim bulundurması ve sağlık merkezi olması önemlidir.