KATARAKT

Katarakt

Katarakt hastaların görmeleri, renkleri daha çok pastel tonlarda veya buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibidir.

Devamını Oku
GLOKOM

Glokom

Hastalığın ilerleme süreci genellikle çok yavaştır ve öncelikle hastanın kendisinin farkına varmadığı görme alanında bozulmalarla hastalık kendini gösterir.

Devamını Oku
shutterstock_1064021429-min (1)

Sarı Nokta

Gözün merkezi görme noktası olan makulanın bir hastalığıdır. Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak ta bilinir. Yaş ve kuru olmak üzere iki tipi vardır.

Devamını Oku
goz-kurulugu

Göz Kuruluğu

Göz yaşının eksik salgılanmasına ya da yeterli salgılanan göz yaşının stabilitesinin bozuk olmasına bağlı görülen klinik durumdur.

Devamını Oku
DİYABETİK RETİNOPATİ

Diabetik Retinopati

Diyabet diğer adıyla şeker hastalığı, pankreas dokusundan salgılanan insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu kan şekerinin yükselmesine bağlı oluşan bir küçük damar hastalığıdır.

Devamını Oku
retina damar tıkanıklılları

Retinal Damar Tıkanıkları

Retinanın toplardamarlarında meydana gelen bir tıkanıklığa retinal ven tıkanıklığı, atardamarlarında meydana gelen tıkanıklığa ise retinal arter tıkanıklığı denir.

Devamını Oku
makula ödem

Maküla Ödemi

Maküler ödem merkezi görme kaybının en sık sebeplerinden birisidir. Makülada retina içerisinde sıvı toplanır. Ödem retina içi kistler şeklinde olduğundan bu duruma kistoid maküla ödemi denilir.

Devamını Oku
GÖZ İÇİ KANAMALARI

Göz içi Kanamalar

Kanamanın şiddetine göre görmenin aniden tamamen kaybı veya görmenin azalması, gözde siyah örümcek ağı şeklinde uçuşmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Devamını Oku
retina_dekolmani2

Retina Dekolmanı

Retina yırtıklarında ideal olan hastanın yırtık geliştikten sonra henüz dekolman gelişmeden tedavi edilmesidirBu dönemde tedavi daha kolay, daha ucuz ve başarı şansı daha yüksektir.

Devamını Oku
ÜVEİT

Üveit

Gözümüzün içinde gözü besleyen damardan zengin uvea dokusunun iltihabıdır. Üveitler gözde etkiledikleri yere bağlı olarak değişik isimlerle adlandırılırlar.

Devamını Oku
GÖZ TEMBELLİĞİ

Göz Tembelliği

Göz yaşının eksik salgılanmasına ya da yeterli salgılanan göz yaşının stabilitesinin bozuk olmasına bağlı görülen klinik durumdur.

Devamını Oku
karetokonus-1

Keratokonus

Korneanın dikliğinin arttığı (korneanın öne doğru konik tarzda sivrilmesi), kalınlığının inceldiği, düzensiz astigmatizma ile karakterize ilerleyici bir hastalıktır.

Devamını Oku
GÖZ YAŞI KANAL TIKANIKLIĞI

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Doğumsal olabileceği gibi travmalar enfeksiyon ve uzun süren iritasyona bağlı fonksiyonel tıkanıklık başlıca sebeplerdir.

Devamını Oku
KIRMA REFRAKİSYON KUSURLARI

Kırma (Refraksiyon) Kusurları

Uzaktaki bir nesneden göz paralel olarak gelen ışınların retinaya ( gözün ağ tabakası) odaklanamamasına bağlı refraksiyon kusurları tanımlanmıştır bunlar miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olarak sınıflandırılabilir.

Devamını Oku
PTERJİUM

Pterjium

Ufak boyutlu asemptomatik olgularda herhangi bir tedavi uygulanmaz, korneal yüzeye doğru yürüyen semptomatik olan olgularda cerrahi eksizyon uygulanır.

Devamını Oku
renk-korlugu

Renk Körlüğü

Renk körlüğü belirli renkleri, kısmen veya tamamen görememeye verilen genel bir addır. Bu hastalığa Daltonizm adı verilir.

Devamını Oku